Kyrie Irving do Bostonu – Isaiah Thomas do Cleveland

23/08/2017
472 Shares 526 Odsłon

Kończy się Kyrie-drama w Cleveland i kończy się też jeden z najciekawszych, o ile nie najciekawszy z wątków tegorocznego offseason. Jak podają rozmaite źródła i telewizje – Kyrie Irving zostaje graczem Boston Celtics. W chwili, w której powstaje ten tekst jest już na łączach telefonicznych z Ainge’m i resztą przedstawicieli drużyny z Nowej Anglii. Co dostają w zamian Kawalerzyści? Isaiah Thomasa (rok kontraktu), Jae Crowdera (3 lata łącznie 35$ mln), Ante Zizica (4 lata w tym 2 z team option) oraz pierwszo-rundowy wybór w drafcie 2018. Jak informuje też na szybko Boby Marks – Cavs zyskali właśnie około 30$ milionów ulgi w podatku od luksusu. Irving wędrując do Bostonu zrezygnował z 15% „trade kicker”, czyli około 3$ milionów. Ma to spore znaczenie w luxury tax Celtów.

O sprawie Kyrie’ego Irvinga napisano już w zasadzie wszystko. W połowie lipca rozgrywający Cavaliers zażądał wymiany do innego klubu, a na swojej liście życzeń umieścił T-Wolves, Knicks, Heat oraz Spurs. Co prawda Bostonu nie było na tej mapie, ale ponoć Celtowie dokonali tej wymiany z ogromnym przeświadczeniem, że 25 letni rozgrywający przedłuży z nimi umowę (obecnie kontrakt ważny 2 lata + opcja gracza na 19-20). Teraz nie ma już znaczenia czemu ten kluczowy gracz mistrzów NBA z 2016 roku chciał tej wymiany. Czy chodziło o relacje z LeBronem, czy o niepewną przyszłość LBJ’a w Cavs, czy może o chęć pozostaniem samcem Alfa gdzieś indziej. Od teraz wszyscy będą rozliczać go za to co uczyni „sam” mając u boku takich zawodników jak Horford czy świeżo pozyskany Gordon Hayward. Redakcyjny kolega Dominik zażartował, że czeka już na game winnera w wykonaniu Irvinga, oczywiście w 7 meczu finału konferencji z Cavs i oczywiście z tej samej klepki co w Oakland.

jak ta wymiana prezentuje się dla obu zespołów? Crowder raczej z miejsca wskoczy do wyjściowego składu, a Thomas jest w stanie uzupełnić strzelecką lukę po Irvingu. Oczywiście jest też lepszym rozgrywającym w kreowaniu gry dla partnerów, ale w parze z LBJ’em ta zdolność nie jest najważniejsza. To może być jednak plusem, kiedy LeBron odpoczywa na ławce. Boston osłabił się podczas tego lata pod względem defensywy i nie mam tu na myśli Thomasa. Jedyny plus po bronionej stronie boiska jest taki, że Kyrie potrafi bronić jak bardzo chce i mu zależy. Na razie jednak defensywnie jest na szarym końcu ligi. W ataku jest to zupełnie inna historia. Irving jest uważany za jednego z najlepszych zawodników na końcówki spotkań, który dosłownie w akcjach 1 na 1 jest w stanie wykreować sobie pozycję do rzutu i samemu wygrać mecz. Mówi się, że nie umie kreować partnerów, ale czy w Cleveland dostał taką szansę, kiedy był już na odpowiednim poziomie jako zawodnik? Skład, z którym grał, nie był tym, który najbardziej pasował do jego predyspozycji, choć ponoć jak zawodnik jest wyjątkowy, to każdy przy nim zyskuje. Pamiętajmy też, że Thomas musi jeszcze przejść testy medyczne w Cleveland. Jego biodro jest ciągle wielką niewiadomą, więc dopiero po badaniach ten trade będziemy mogli uznać za w 100% wykonany.

Finał konferencji Cavs vs. Celtics? Na pewno jedną z narracji tego sezonu będą pojedynki Irvinga z Jamesem. Który zawodnik bez swojego dotychczasowego partnera jest w stanie zajść wyżej ze swoim zespołem? Mówi się, że LBJ będzie traktował cały ten sezon, wliczając w to rozgrywki zasadnicze, jak swego rodzaju zemstę na wszystkich, którzy go skreślili. Irving z kolei dostaje do współprowadzenia bardzo dobry zespół, w którym będzie miał sporo do powiedzenia i będzie mógł wreszcie pokazać pełnię swojego talentu po obu stronach parkietu – także kreując partnerów i czyniąc ich lepszymi. Nie zapomnijcie zatem zakreślić w kalendarzu dat, kiedy Celtowie spotkają się z Kawalerzystami. Jak mawiał klasyk – emocje gwarantowane!

MOŻESZ BYĆ ZAINTERESOWANY

Loading Facebook Comments ...

Zostaw komentarz