Wojtek
01/01/2017

Polacy w NCAA – Sezon 16-17 (4) – Koniec meczów non-conference. Czas na poważne granie!

Druga połowa grudnia to w NCAA czas ostatnich spotkań w fazie non-conference. Jest to również czas, kiedy startują mecze o stawkę w ramach potyczek w poszczególnych konferencjach. Zobaczmy jak w okresie ostatnich 3 tygodni na parkietach NCAA prezentowali się czterej nasi rodacy.

Przemek Karnowski (Gonzaga Bulldogs 14-0, 2-0 w WCC ) Senior

Średnie sezonu: 12.7ppg, 6.3rpg, 2.1apg

Gonzaga idzie w tym sezonie jak burza. Jest jedną z najlepszych ekip tego sezonu i prawdopodobnie najlepszym i najgłębszym personalnie zespołem w jakim przyszło grać naszemu rodakowi. Pisałem to już wielokrotnie a ostatnie trzy tygodnie tylko to potwierdziły. Przemek otrzymuje dużo więcej szans w ataku i te szanse znakomicie wykorzystuje. Nie gra może na najwyższej skuteczności w karierze, która 2 lata temu wynosiła 62 procent a obecnie 57. Jednak oddaje niemal dwa razy więcej rzutów bo aż 9 w meczu.

To co mnie napawa dużym optymizmem to, to jak Przemek wygląda w walce na tablicach. Zbiera najwięcej w karierze i nie widać po nim absolutnie śladów poważnej kontuzji sprzed roku. Na każdym kroku eksperci chwalą jego wizję gry i to ile asyst notuje jako center. Oto jak prezentują się dokonania Przemka w ostatnich 5 meczach.

vs. Akron 24 minuty, 14 punktów, 8 zbiórek, 2 asysty, 1 blok, 1 przechwyt, 5/12 z gry.

vs. Tennessee 31 minut, 10 punktów, 9 zbiórek, 2 bloki, 3/6 z gry.

vs. South Dakota 17 minut, 9 punktów, 5 zbiórek, 3 asysty, 3/7 z gry.

vs. Pepperdine 22 minuty, 16 punktów, 7 zbiórek, 3 przechwyty, 1 blok, 7/11 z gry.

vs. Pacific 32 minuty, 19 punktów, 5 zbiórek, 7 asyst, 1 przechwyt, 8/10 z gry.

Na tą chwilę Karnowski jest drugim strzelcem zespołu. Najlepszy Nigel Williams-Goss rzuca 13.8 punktów w meczu. Zbiera najlepiej w drużynie, jest 4(!) asystującym w drużynie. Gonzaga wkroczyła od dwóch meczów w fazę rozgrywek sezonu regularnego. W ciągu najbliższych 2 tygodni czekają ich cztery kolejne mecze z San Franscisco, Portland, Loyola Marymount i w sobotę 14 stycznia hitowy mecz z Saint Mary’s. Nie mam złudzeń, że to będzie kolejny dobry okres Zags i naszego rodaka.

Maciej Bender ( West Virginia Mountaineers 12-1, 1-0 w Big 12 ) Freshmen

Średnie sezonu: 3.0ppg, 1.9 rpg, 0.4apg

U Macieja nie zmieniło się wiele przez ostatnie kilka tygodni, podobnie jak u jego drużyny. West Virginia wygrywa mecz za meczem i potwierdza, że jest poważnym kandydatem do wygrania nie tylko konferencji Big 12 ale również do dużych rzeczy w marcu. Bender dostaje swoje minuty. Jest jednak jednym z graczy, którzy w Mountaineers dostają ich najmniej. Średnio w tym sezonie spędza na parkiecie 8 minut. Oto jak wyglądają jego osiągnięcia w ostatnich 5 meczach WVU.

vs. VMI 4 minuty, 1 punkt, 1 zbiórka, 1/2 z linii osobistych.

vs. UMKC 5 minut, 4 zbiórki, 0/2 z gry.

vs. Radford 12 minut, 3 punkty, 4 zbiórki, 2 bloki, 1/4 z gry.

vs. Northern Kentucky 3 minuty, 1 punkt, 1 zbiórka.

vs. Oklahoma State – nie zagrał w tym meczu.

Ciężko na ten moment powiedzieć, jaka będzie rola naszego rodaka w drugiej i kolejnych fazach sezonu. Nie ulega jednak wątpliwości, że pierwszy sezon w Morgantown będzie czasem nauki i dopiero kolejne sezony będą czasem gdy jego rola w drużynie będzie rosła. Fajnie byłoby, gdyby pojawiał się na parkiecie i oswajał się z tym co go czeka, gdy team Hugginsa opuszczą obecni liderzy. W meczu z Cowboys trener wyraźnie skrócił rotację. To może ograniczyć występy Macieja ale oby tak nie było.

West Virginia czeka do 14 stycznia cztery bardzo wymagające mecze. Na początek Texas Tech, jako druga rewelacyjna ekipa, która w pierwszym meczu postawiła się Kansas czyli TCU. Trzecim rywalem będą Baylor Bears czyli jeden z trzech niepokonanych teamów w I dywizji na ten moment. Na koniec 14 stycznia mecz z Texas Longhorns. Zaczyna się poważne granie.

Jakub Mijakowski ( Penn Quakers 6-5) Freshmen

Średnie sezonu: 0.0ppg, 0.3rpg

Cóż powiedzieć. W ostatnich 3 tygodniach Jakub pojawił się na parkiecie tylko na krótki epizod. Ciężko zatem coś więcej powiedzieć o jego sytuacji, postępach i tak dalej. Łącznie w tym sezonie Mijakowskiego widzieliśmy na parkiecie w 4 meczach, grającego średnio po 2 minuty w meczu.

vs. George Mason nie pojawił się na parkiecie.

vs. UCF mniej niż minuta gry. Nie zapisał się w statystykach.

vs. Drexel nie pojawił się na parkiecie.

vs. Fairfield nie pojawił się na parkiecie.

Penn zaczyna zmagania w Ivy League. W ciągu najbliższych dwóch tygodni do 14 stycznia czekają ich 3 mecze. 7 stycznia z Princeton, 13 z Yale a dzień później z Brown.

Jakub Nizioł ( Cal Poly Mustangs 5-9 ) Freshmen

Średnie sezonu: 2.4 ppg, 1.6 rpg.

Długo musieliśmy czekać na debiut Jakuba w ekipie Mustangów. Jednak w ostatnim okresie, nie tylko pojawia się na parkiecie ale i dostaje całkiem solidną jak na freshmena porcję minut. Sami zobaczcie jak to wyglądało w ostatnich pięciu meczach.

vs. Fresno State 11 minut, 3 punkty, 1/2 z gry.

vs. California 11 minut, 3 zbiórki, 0/2 z gry.

vs. Washington 9 minut, 6 punktów, 1 zbiórka, 2/5 z gry.

vs. Grand Canyon 14 minut, 3 punkty, 6 zbiórek, 1/3 z gry, 1/2 za trzy.

vs. Princeton 10 minut, 3 punkty, 1/1 z gry, 1/1 za trzy.

Większa porcja minut i niezłe występy naszego rodaka nie idą niestety w parze z osiągnięciami drużyny. Cal Poly ostatni mecz wygrali 3 grudnia. Rywali w tym czasie mieli bardzo dobrych, co możecie zobaczyć na rozpisce. Teraz powoli wkraczają w mecze z ekipami ze swojej konferencji Big West. Oby oprócz coraz większych minut Nizioła dorzucili również wygrane.